Migrácia CMS WordPress na iný hosting, alebo inú doménu.

Ako si viete na serveroch EXO Hostingu presunúť CMS Joomla! a Prestashop sme si ukázali v predchádzajúcich návodoch a dnes si ukážeme, ako migrovať CMS WordPress. Vo WordPress je rozdiel, či presúvate web len na iný hosting, alebo meníte aj názov domény alebo URL adresy webu.  V našom prípade budeme presúvať WordPress zo subdomény wordpress1.phphost.sk na adresu wordpress2.phphost.sk. Čiže budeme CMS WordPress presúvať do iného adresára v rámci webhostingu a tiež zmeníme URL adresu stránky.

Pri stránkach, ktoré poháňa WordPress je potrebné zmeniť v MySQL databáze vo viacerých tabuľkách URL adresu stránky a takisto aj absolútne cesty na serveri v jeho adresárovej štruktúre, v našom prípade je cesta takáto: /www/p/h/u12713/public_html.

Tieto zmeny v databáze sú pomerne zložitá úloha, preto sme pre presun webu použili praktický plugin Duplicator. Postup je v článku nižšie.

Presun WordPress pomocou pluginu Duplicator

Tento šikovný plugin si je potrebné nainštalovať v administrácii WordPress klasicky ako iné pluginy a pred presunom si v administrácii WordPress v časti “Duplicator” pomocou tohto pluginu spraviť export dát webu a databázy.

Duplicator Vám vytvorí jeden súbor, v ktorom sú dáta webu, databáza (.zip archív) a súbor installer.php, ktorý slúži na samotnú migráciu.

Vytvoriť nový balík

Ako prvý krok po inštalácii pluginu je potrebné vytvoriť nový balík pre presun a to kliknutím na tlačidlo “Create New”.

Vytvoriť nový balíček
Vytvoriť nový balíček

Vyplnenie prihlasovacích údajov

Po klinutí na tlačidlo “Create New” sa nám zobrazili možnosti: Storage, Archive a Installer. My sme si vybrali tretiu možnosť, kde je potrebné zadať prihlasovacie údaje k novej databáze, kde Duplicator naimportuje export súčasnej databázy a novú URL adresu webu.

Prvý krok, doplnenie údajov
Prvý krok, doplnenie údajov

Vytvorenie databázy

Aby ste si mohli do Duplicatora zadať údaje k novej databáze, je potrebné ju vytvoriť vo Vašom Control paneli na adrese http://setup.dnsserver.eu v časti Správa databáz. Zvoľte si verziu a porovnávanie rovnaké podľa aktuálnej databázy, ktorú idete preniesť. V našom prípade je to MySQL 5.1.x  a cp1250_general_ci.

Po vytvorení databázy si odpíšte prihlasovacie údaje k databáze z Control panelu.

Údaje k databáze
Údaje k databáze

Tieto údaje doplňte do Duplicatora ako na obrázku nižšie. Doplňte si aj novú adresu webu. Môžete kliknúť na tlačidlo “Next”.

Doplnenie údajov k databáze
Doplnenie údajov k databáze

Po kliknutú na tlačidlo “Next” bude Duplicator zisťovať nastavenia servera, informácie o PHP, veľkosť webového priestoru a databázy. Pokiaľ by ste mali veľmi veľkú datababázu, alebo napr. veľké súbory vo webovom priestore, upozorní vás na to. V našom prípade scanovanie dopadlo bez problémov.

Export webu a databázy
Export webu a databázy

Po kliknutí na tlačidlo “Build” sa vám zobrazí okno s generovaním balíčku pre migráciu webu.

okno s generovaním balíčku
okno s generovaním balíčku

Stiahnutie balíčku a súboru installer.php

Po vygenerovaní balíčku, čo trvá rôzne dlho v závislosti od veľkosti stránky a databázy, nie však dlhšie ako niekoľko minút, sa vám zobrazia tlačidlá pre stiahnutie .zip archívu s webom a databázou a súboru installer.php.

stiahnutie balíčku
stiahnutie balíčku

Pred stiahnutím súborov odstráňte .htaccess

Ešte pred stiahnutím týchto dvoch súborov je potrebné, aby ste cez FTP odstránili konfiguračný súbor .htaccess, ktorý sa nachádza v adresári /wordpress1/wp-snapshots/ ( v našom prípade je to súbor /public_html/_sub/wordpress1/wp-snapshots/.htaccess). Tento súbor obsahuje nepovolenú direktívu a sťahovanie by skončilo chybou 500. Toto opatrenie platí na serveroch EXO Hosting kvôli bezpečnosti. U konkurencie by stiahnutie súborov mohlo fungovať aj bez zmazania tohto súboru.

Nahratie súborov do nového priestoru

Keď máte stiahnutý .zip archív ( v našom prípade má názov 20150812_wordpress1_55cb40f28bf0c8449150812124954_archive.zip ) a súbor installer.php, tak si tieto dva súbory môžete cez FTP klienta ( napr. Total Commander alebo Filezilla a pod.) nahrať do webového priestoru a cez URL adresu www.domena.sk/installer.php ( v našom prípade http://wordpress2.phphost.sk/installer.php ) si spustíte presun WordPress.

Údaje k databáze
Údaje k databáze

Zobrazí sa vám stránka na obrázku nižšie, kde je potrebné doplniť heslo k databáze (môžete si otestovať prihlásenie k databáze), zaškrtnúť checkbox – že rozumiete výstrahám a poznámkam a môžete začať presun kliknutím na tlačidlo “Run Deployment”.
Po chvíli sa vám zobrazí ďalšie okno, kde budete mať starú a novú adresu stránky a cestu k adresáru public_html na serveri. Presun dokončíte kliknutím na tlačidlo “Run update”.

Nová a stará URL a cesty na serveri
Nová a stará URL a cesty na serveri

Presun je dokončený

Kliknutím na jednotlivé odkazy ešte môžete zvoliť typ pekných URL adries (Save Permalinks), otestovať funkčnosť stránky (Test site) a odstrániť zo servera dáta, ktoré boli použité pri presune (File Cleanup).

Presun WordPress je dokončený
Presun WordPress je dokončený

V prípade nejasností, alebo technických problémov, neváhajte kontaktovať našu technickú podporu.