Nevyzerá Vaša stránka dobre na mobiloch? Prichádzate o zákazníkov!

Museli by sme žiť v jaskyni, variť na ohni lesnú zver a internet poznať len z rozprávania kamarátovho brata, ktorý ho videl z okna vlaku, aby sme si nevšimli, ako veľmi sa zmenili webstránky za posledné dve dekády.


Firmám už nestačí dať na webu jednoduchý popis činnosti a telefónne číslo. Potrebujú umožniť návštevníkom dozvedieť sa všetky potrebné informácie, objednať si tovar, alebo službu a to hneď – z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na internet.

Responzívnosť

Responzívnosť je pojem, ktorým označujeme webstránku, ktorá sa správne zobrazuje na počítači, tak aj na mobile a to pri rôznych rozlíšeniach (veľkostiach) zobrazovacej plochy (monitor počítača, display mobilu, či tabletu). Ak neviete, či je vaša stránka responzívna, kliknite si na túto linku a nechajte si overiť webstránku. Google zanalizuje webstránku a vypíše výsledok.

Testujeme responzívnosť
Výsledok testu responzívnosti dopadol v jednom prípade zle a v druhom dobre.

Ak stránka nie je vhodná, dostanete aj informácie o tom, čo treba na danej stránke vylepšiť.

Štatistiky

Na Slovensku používa smartfón, podľa údajov z roku 2016 už 65% ľudí. Postupne rastie aj podiel vyhľadávania informácií o produktoch, ich porovnávanie, či rôzne predkupné aktivity uskutočnené s mobilným zariadením. Ak neveríte, tak zaujímavé štatistiky, kde si dokážete nájsť aj informácie uvedené v tomto článku nájdete na tejto stránke.

U nás sa zvýšil podiel návštevníkov používajúcich Android z 10% na 16% po tom, čo sme uviedli do prevádzky našu novú a responzívnu webstránku.

Generácia Z

Jedna z najdôležitejších otázok, ktorú si musíme položiť, ak chceme poznať svojich zákazníkov, sa týka ich veku. Aká stará je naša cieľová skupina? Ak sú to mladí ľudia narodení po roku 2000, zbystrite pozornosť. Túto generáciu označujeme ako Generácia Z.

Narozdiel od predchádzajúcich generácií sú títo mladí ľudia už absolútne spätí so smarfónmi, v podstate od narodenia. V mobile majú sociálne siete, kamarátov vyhľadávajú a komunikujú s nimi cez rôzne appky a v neposlednom rade pomocou svojich smartfónov vyhľadávajú informácie. Keďže na rozdiel od starších generácii majú tieto technológie vžité, neboja sa ich využívať aj na nákupy.

Pre túto generáciu je absolútne nevyhnutné mať responzívnu webstránku. Samozrejme, ak ideme cieliť práve na túto skupinu užívateľov, treba si aj čo-to naštudovať, ako by mala takáto stránka vyzerať, aby sme ju zbytočne neprehltili informáciami a dať správne info na správne miesto, nech dokážeme udržať pozornosť a záujem.

A čo iné generácie?

Staršie generácie samozrejme tiež postupne menia svoje online návyky a dnes nie je problém vidieť babičky s tabletmi. Generácie dnešných dvadsiatnikov, alebo tridsiatnikov, tak isto postupne prijímajú nové možnosti, ktoré im smartfóny ponúkajú. Ak ešte teda nemáte responzívnu webstránku, pripravujete sa o zákazníkov. Spravte si prehľad a pozrite sa, či vás vaša konkurencia už náhodou nepredbehla.

Nemám responzívnu webstránku. Čo teraz?

Pri úvahách čo ďalej, sa mi osvedčil prístup dvoch riešení – Buď vs Alebo.

Buď je mi to jedno, alebo mi to jedno nie je.

Ak mi to nie je jedno, tak buď si dám takú webstránku spraviť, alebo si ju spravím sám.

Ak si ju chcem spraviť sám, tak buď viem programovať, alebo neviem programovať.

Ak neviem programovať a chcem si spraviť webstránku sám, tak buď sa naučím robiť v niektorom voľne dostupnom CMS, alebo si za pár eúr mesačne objednám profesionálny nástroj na tvorbu webstránok.

Ak sa rozhodnem pre platený nástroj na tvorbu webstránok, tak buď si spravím prieskum trhu, alebo si nespravím prieskum trhu.

Ak si spravím prieskum trhu, tak zistím, že najlepší pomer cena/výkon má:
CMS EXOWEB od EXO HOSTING 🙂

Stiahnite si ebook o tom, ako si urobiť responzívnu webstránku!

V EXO hostingu má na starosti marketing, povedané laicky - má heslá ku všetkým sociálnym sieťam. Dieťa prvej počítačovej generácie a mimo práce hudobník.