Email náš každodenný. Koľko emailov potrebujem?

Mať email na niektorej z free služieb je fajn, ale len do momentu, keď je už meno obsadené. Na rad potom prichádzajú rôzne variácie, skomoleniny mena, alebo kombinácia s číslami. Sám uznáš, že zapamätať si takú adresu je niekedy poriadna fuška. Rozhodneš sa napísať správu svojmu kamarátovi a hútaš nad tým, či mal adresu janko.hrasko@…com, bez bodky jankohrasko@…com, alebo najprv priezvisko hraskojan@…com, či s nejakou tou číslovkou janhrasko3597@…com, nebodaj s prezývkou z mladosti hrasok@…com.

Čo spravíš?

Ak sa Ti bude chcieť, zavoláš kamarátovi, alebo mu napíšeš správu, nech Ti ten svoj email nadiktuje. Toto pravdepodobne absolvuješ pri kamarátoch vždy, ak vaša vzájomná frekvencia emailovania je niekde v časovom horizonte raz za rok. Ak už ale na neho nemáš žiadny kontakt, bude to problém a málokomu sa chce pustiť do pátrania po emailovej adrese ak nejde o život. Doba je taká, že ak nevieme poslať správu hneď, tak sa na to vykašleme s odôvodnením, že to nie je také dôležité (a možno ani nie je), alebo že to spravíme neskôr. Nebolo by fajn, keby mal ten Tvoj kamarát ľahko zapamätateľnú adresu? A teraz si predstav, že ten kamarát si Ty…

Ako to mám ja?

Samozrejme aj ja trpím syndrómom modernej doby a mám niekoľko emailových adries. Tebe bude možno stačiť len jedna adresa, ale ja si viem odôvodniť štyri, medzi ktorými je jedna, ktorá mi zabezpečuje, že všetci moji priatelia, známi a rodina vedia, kde mi majú napísať.

Gmail

Jednu adresu mám ako inak – na gmaili. Tam mi z času na čas príde email, ktorý bol určený niekomu inému, ale má také isté meno ako aj ja. Dokonca som už raz dostal aj email s citlivými údajmi od istého právnika, ktorého som následne kontaktoval, že má zlú adresu. Rozdiel bol len v bodke medzi menom a priezviskom! (Právnik mi odpísal, že problém bol v bodke medzi menom a priezviskom, čo ale nie je v skutočnosti pravda, pretože bodka v časti pred zavináčom nehrá úlohu v adrese na gmaili. Asi mi chcel odpísať čím skôr s nejakým zdôvodnením a pravdepodobne len zadal iné poradie mena a priezviska…). Aj preto prosím nepoužívaj gmail na dôverný, či úradný elektronický styk. Tento email používam na newslettre a kontrolujem ho tak dva-tri krát do mesiaca. Primárne je ale vytvorený, kvôli službám od googlu.

Pracovný mail

Keďže som zamestnancom, mám aj firemný email. Firemný email je super, ale samozrejme má slúžiť len na pracovné účely. Nepíš z neho mamičke, čo má uvariť na večeru, ani frajerke, ako po nej túžiš. Nikdy. Vážne. Fakt.

Hobby mail

Som muzikant, tak mám aj svoju webu, kde si ľudia môžu stiahnuť niečo z mojej tvorby, atď. Mám od toho odvodený aj email, ktorý som dlho používal, ako moju hlavnú emailovú adresu. Problém bol ten, že keď som diktoval adresu niekomu, kto moju hudbu nepozná, tak mu moja adresa prišla zložitá a bolo okolo toho veľa vysvetľovačiek typu, že to je moje umelecké meno, a áno, je tam dva krát O a tiež dva krát L a nie, nie je tam W, ale obyčajné V. Na tento email mi chodia už len správy od starých kamarátov (keďže túto adresu mám už 15 rokov) a tie, čo sa týkajú hudby.

Mail na celý život

Pred niekoľkými rokmi som si zriadil email v tvare meno@moje_priezvisko.sk. Každý, kto vie, ako sa volám, nemôže mať problém zapamätať si moju adresu. Tento email mám vo svojom počítači, viem sa k nemu dostať aj cez webmail a samozrejme ho mám aj v mobile. Je zabezpečený, takže ho používam aj v úradnom styku. Navyše, aby som spravil posielanie emailov pre mňa, aj od starých známych, alebo od rodiny blbuvzdorné, pridal som si na tento mail aj aliasy. To znamená, že do jednej schránky mi príde aj email od mojej mamy, ktorá ma stále volá zdrobneninou (zdrobneninamena@moje_priezvisko.sk), aj od kamošov (prezývka@moje_priezvisko.sk).
Ďalšia výhoda je tá, že v rámci mojej pohodlnosti, aby som si nemusel pamätať emaily každého člena rodiny, ktorý so mnou zdieľa priezvisko, som spravil emaily, alebo presmerovania aj im, takže viem, že napríklad Paľovi napíšem na palo@moje_priezvisko.sk (a kľudne aj na pavol@moje_priezvisko.sk). Z tohto emailu sa vytešujem najviac, lebo funguje presne na to, na čo má.

Záver

Na Slovensku máme vyše 90 tisíc priezvisk a zďaleka nie všetky sú obsadené v rámci domény .SK. Ak aj áno, tak sú naporúdzi aj iné zaujímavé a dobre zapamätateľné doménové koncovky ako .EU, .COM, alebo aj nové generické, napríklad .TOP, .XYZ, .PRO, …

V EXO HOSTINGu máme službu Email hosting. Je určená ľuďom, ktorí nepotrebujú webstránku, ale iba email. Lacnejší balíček Email START môžete mať už od 0,60€ s DPH mesačne a balíček Email OPTIMUM za 2,16€ s DPH mesačne. Nie je to žiadna horibilná investícia a za ten komfort to určite stojí. Zriaď si email, ktorý bude dobre zapamätateľný skôr, ako Ťa niekto predbehne 🙂

Otázka na záver: Koľko emailov máš Ty?

V EXO hostingu má na starosti marketing, povedané laicky - má heslá ku všetkým sociálnym sieťam. Dieťa prvej počítačovej generácie a mimo práce hudobník.