Autorské práva k obrázkom z internetu a odkazy na fotobanky

V dnešnej dobe je Internet nevyčerpateľným zdrojom informácii, zhmotnených v rôznej podobe – dokumenty, správy, prezentácie, fotografie, obrázky a rôzne iné výstupy. Mnoho ľudí si myslí, že všetko, čo je voľne prístupné na Internete, môžu voľne požiť bez akýchkoľvek obmedzení a na akýkoľvek účel. Je to však skutočne tak?
Nuž, vôbec nie. Naopak v zmysle medzinárodných dohovorov a platných právnych predpisov Slovenskej republiky, každý obrázok alebo každú fotografiu niekto vytvoril, a tento konkrétny niekto k tomuto autorskému dielu vlastní autorské práva. Ak nie je výslovne uvedené, že autor fotografie poskytol na bezplatné užívanie komukoľvek, prípadne len na určité účely (zväčša na nekomerčné napr. na blogy, súkromné stránky a pod.), tak potom nie je možné obrázky či fotografie stiahnuté z Internetu voľne použiť. Ak tak urobíte, porušujete autorské práva a autor sa môže domáhať náhrady vzniknutej ujmy.

Fotobanky

Tak čo teraz? Kde nájdem obrázky, ktoré môžem voľne použiť? Jedným z riešení je vytvoriť, či nafotiť vlastné obrázky či fotografie. Vlastná tvorba je len a len Vaša a najlepšie odzrkadlí Vaše predstavy. Ak toto riešenie z rôznych dôvodov nie je pre Vás prijateľné, tak potom je optimálne využiť rôzne fotobanky – stránky na ktorých sa zhromažďujú a predávajú obrázky. V súčasnosti mnohé fotobanky ponúkajú množstvo fotiek v rôznych kategóriach buď zadarmo, alebo za veľmi nízke ceny. Ak je obrázok možné použiť zadarmo, nezabudnite si pozrieť tiež podmienky jeho použitia, či nie sú zakázané úpravy obrázku, alebo či sa nevyžaduje umiestnenie spätného odkazu.

Je dôležité poznamenať, že ak sa na obrázku vyskytuje logo, napríklad nejakej automobilky, či technologického giganta, je dôležité nevytvárať hanlivý kontext voči tejto značke. Takisto to môže platiť aj napríklad pre niektoré budovy. Vždy si skontrolujte podmienky pre konkrétnu fotku, pretože kým niektoré fotky sú úplne zadarmo na každé použitie, iné majú použitie obmedzené. Ak sa na fotkách nachádza človek (model, modelka, …), tak treba zachovať určité dekórum. To znamená, že nepoužijete fotku z fotobanky pre reklamu na liek proti inkontinencii. Veď si skúste predstaviť seba v takejto situácii 🙂

Kde nájdem obrázky?

Na týchto stránkach nájdete obrázky, ktoré sú k dispozícii zadarmo a to väčšinou aj pre komerčné účely.
www.pixabay.com
www.gratisography.com
www.isorepublic.com
www.stocksnap.io
www.splitshire.com
www.pexels.com

Ako bonus prikladám stránku, ktorú používame najčastejšie. Je platená, ale ešte sa nám nestalo, aby sme na nej nenašli obrázok, ktorý hľadáme. Odporúčame.
www.123rf.com

Nezabudnite teda – obrázky či fotografie na Internete nie je možné použiť bez súhlasu autora, pokiaľ tak nie je výslovne uvedené! Porušovať autorské práva sa neoplatí a hlavne nevypláca.

Tento článok je aktualizovanou verziou článku z januára 2012: Obrázky či fotografie z internetu a porušovanie autorských práv

Exoman má najširší záber tém, keďže píše rukami exákov :)