SSL certifikát Let’s Encrypt a ako ho nainštalovať

Vo firme nastal všeobecný úzus, aby som o SSL certifikáte Let’s Encrypt napísal ja. Má to jednoduchý dôvod. Na rozdiel od supporťákov, či programátorov, som viac-menej obyčajný užívateľ a pre obyčajných užívateľov by mal byť aj tento článok.

Určite ste sa už stretli s tým, že niektoré stránky majú pred svojou adresou písmená http a niektoré https. To „s“ v https Vám dáva vedieť, že stránka používa zabezpečenú (šifrovanú) komunikáciu medzi Vami a samotnou stránkou. Takúto šifrovanú komunikáciu Vám vie zabezpečiť niekoľko certifikovaných autorít a jednou z nich je práve Let’s Encrypt (https://letsencrypt.org/).

Prečo je to dôležité?

Predstavte si, že nakupujete v elektronickom obchode a tam zadávate svoje údaje – meno, adresu, druh tovaru, či údaje vašej platobnej karty. Ak sa niekto dokáže dostať medzi túto komunikáciu, medzi Vami a eshopom, môže tieto dáta potenciálne zneužiť. Ak má však takýto elektronický obchod zabezpečenú komunikáciu pomocou SSL certifikátu a teda pred jeho adresou je namiesto obyčajného http, zabezpečený https, informácie, ktoré si s obchodom vymieňate prúdia v zašifrovanej podobe a sú počas prenosu pre prípadného pozorovateľa nezrozumiteľné (a teda aj nezneužiteľné). Navyše, google začal tento rok zvýhodňovať stránky s bezpečnostným certifikátom, takže aj to je spôsob, ako sa dostať vo vyhľadávaní pred konkurenciu.

Ako na inštaláciu?

Prihláste sa do svojho Control panelu (správa Vášho hostingového účtu u nás). Kliknite na SSL certifikáty -> Pridaj LetsEncrypt certfikát. Vyplňte políčka Email, Poskytovateľ hostingu, URL Adresa a kliknite na Požiadať o certifikát. Všetky potrebné úkony, ako je poslanie žiadosti, potvrdenie a následné nainštalovanie certifikátu pre Vašu stránku zabezpečíme my. Zaberie len pár hodín kým bude certifikát funkčný a áno, je to až tak jednoduché. Certifikát platí len obmedzenú dobu (90 dní), ale jeho platnosť po expirácii automaticky predlžujeme, takže máte o starosť menej.

Za koľko to je?

Certifikát Let’s Encrypt je ZADARMO.

Nevyhovuje Vám tento certifikát? Môžete si vybrať z množstva iných, nami ponúkaných certifikátov. Prehľad nájdete na adrese: https://www.exohosting.sk/webhosting/ssl-certifikat

Ak by ste mali nejaké doplňujúce otázky, pýtajte sa v komentároch k článku, kde Vám odpíšem ja, alebo niektorý kolega.

V EXO hostingu má na starosti marketing, povedané laicky - má heslá ku všetkým sociálnym sieťam. Dieťa prvej počítačovej generácie a mimo práce hudobník.