Liberator – prvá zbraň vytlačená 3D tlačiarňou vystrelila! Je na stiahnutie…

O 3D tlačiarniach sa toho popísalo už veru dosť. Je to zaujímavá vec, zatiaľ dostupná len pre pár vyvolených, ale mňa samého prekvapila informácia, ktorá sa objavila pred pár dňami, že vytlačili zbraň. Dali jej meno „Liberator“ – Osloboditeľ!

Liberator
Liberator

Liberator je prvá vytlačená strelná zbraň na svete. Keby však bola len vytlačená a nič nerobila, asi by sme o tom nepísali. Táto zbraň ale dokáže strieľať. V Texase sa uskutočnil pokus, ktorý potvrdil, že táto vytlačená „vec“ dokáže opakovane vystreliť. Sám zakladateľ spoločnosti Defense Distributed  – Cody R. Wilson stlačil spúšť a ostal celý aj on, aj zbraň (až na malú nepodstatnú prasklinu).

Celý pokus zdokumentoval Forbes, ktorý tvrdí, že je pár tajomstiev za výrobou tejto strelnej zbrane, ako napríklad zredukovanie trenia v hlavni pomocou vyparovania acetónu, či malá „non-functional metal part“, ktorá rieši problém so zákonom o zbraniach „Undetectable Firearms Act“.

Celá zbraň sa skladá zo 16 častí, z ktorých 15 bolo vytlačených pomocou Stratasys 3D printer a z jednej, ako som už spomenul, „non-functional metal part“.
liberator_1

Čo je však ešte zaujímavejšie ?
Celú zbraň si môžete jednoducho a ľahko stiahnuť z ich stránky -> DAFCAD.

Wilson tvrdí, že cieľom Liberatoru je poukázať na to, ako technológia môže zo zákonov či vlády spraviť niečo úplne bezvýznamné.

„Ja si uvedomujem, že táto vec môže ublížiť ľudom. To je to, čo to je… je to zbraň.“ vyhlásil pre Forbes. „Ale nemyslím si, že to je dostatočný dôvod aby sme to niekam schovali. Myslím si, že sloboda je koniec koncov vyšší záujem.“ dodal Wilson.

Takže ak máte doma 3D tlačiareň a máte pocit, že ste v ohrození – neváhajte a sťahujte!

Osobne asi nie som dostatočný liberál na to, aby som schvaľoval takýto prístup. Nemyslím si, že slobodu zaručíme človeku tak, že dáme každému do ruky zbraň a hybáj sa „brániť“. Každopádne ako technologický pokrok, malý či väčší zlom vo vede a technológii, to je určite skvelá vec!

http://www.theverge.com/2013/5/6/4304164/video-of-defense-distributed-liberator-3d-printed-gun-test

Exoman má najširší záber tém, keďže píše rukami exákov :)