Zrýchlite si svoje Prestashop stránky s XCache

V predošlých článkoch sme uverejnili návody na zrýchlenie WordPress a Joomla! stránok a dnes si ukážeme, ako si môžete zrýchliť e-shop poháňaný veľmi obľúbeným CMS Prestashop.

Testovanie XCache sme vykonali na Prestashop 1.5.3 so základnou šablónou a demo obsahom, na PHP verzii 5.4.x, ktorá je rýchlejšia a výkonnejšia ako predchádzajúce verzie. Odporúčame aj Vám prejsť na PHP 5.4.x (túto zmenu spravíte vo Vašom Control paneli v časti ”Nastavenia Apache a PHP”) a samozrejme aktualizovať si Prestashop na najnovšiu verziu. Pre vlastné testovanie cache si vytvorte kópiu webu napr. na subdoméne test.vasadomena.sk, aby ste predišli problémom v prípade možného výpadku stránky.

Pri zobrazení stránky s nastaveniami cache v administrácii Prestashop v časti „Advanced Parameters > Performance“ sa Vám pravdepodobne zobrazí upozornenie “There are 3 warnings. Click here to see more”. Po kliknutí na odkaz sa vám zobrazia výstrahy (viď obrázok nižšie), ktoré Vás informujú o potrebne povolenia/inštalácie rozšírení, ktoré budeme používať. Nejedná sa o žiadnu chybu a nemusíte na serveri nič inštalovať.

Prestashop "Parameters > Performance" výstrahy
„Parameters > Performance“ výstrahy

Zapnutie XCache

XCache na našich serveroch pracuje len spolu s FastCGI a preto je potrebné, aby ste postupovali podľa návodu na zapnutie FastCGI a XCache. Po zapnutí FastCGI je potrebné, aby ste pri každej zmene konfiguračného súboru php.ini reštartovali PHP vo Vašom Control paneli v časti “Nastavenie Apache a PHP”.

Pre zapnutie XCache si zvoľte nastavenia v administrácii Prestashop v časti „Advanced Parameters > Performance > Caching“ podľa obrázku nižšie.

Zapnutie XCache Prestashop
Zapnutie XCache Prestashop

Vypnutie XCache

Pri vypínaní XCache si pred ostránením nastavení XCache v php.ini (po každej aktualizácii php.ini je potreba reštartovať PHP pre FastCGI v Control paneli v časti „Nastavenia Apache a PHP“), vypnite možnosť “Use cache” v časti „Advanced Parameters > Performance > Caching“ v administrácii Prestashop, pretože dôjde k znefunkčneniu stránky a zobrazí sa Vám prázdna stránka.

CCC (Combine, Compress and Cache)

Po aktivovaní XCache si “odklikajte” aj radio buttony v časti “CCC (Combine, Compress and Cache)“ pre ďalšiu optimalizáciu CSS, JS a HTML súborov. Voľbu optimalizácie konfiguračného súboru .htaccess Vám odporúčame ponechať neaktívnu, pretože toto nastavenie prepíše aktuálny súbor .htaccess a mohli by ste stratiť niektoré potrebné nastavenia.

CCC (Combine, Compress and Cache)
CCC (Combine, Compress and Cache)

 

Ďalšie články zo seriálu „Zrýchlite si svoje stránky“: