Zrýchlite si svoje Joomla! stránky s XCache

V minulom návode sme Vám predstavili WP Super Cache pre zrýchlenie CMS WordPress a dnes si ukážeme, ako môžete zrýchliť, načítavanie Vašich stránok, ktoré sú poháňané CMS Joomla!.

Testovanie XCache u nás prebehlo na stredne veľkej stránke s približne 50-timi podstránkami (Joomla! 2.5) a šablónou s niekoľkými CSS súbormi a niekoľkými javascriptami. Načítavanie tejto stránky bolo pred spustením XCache okolo 1 sekundy a po zapnutú XCache sa znížilo na cca 0,3 sekundy.

Zrýchlenie načítavania stránok po aktivácii XCache
Zrýchlenie načítavania stránok po aktivácii XCache

 

FastCGI + XCache

Prednedávnom sme uverejnili návod, ako si viete zrýchliť Vaše stránky pomocou FastCGI v kombinácii s XCache. XCache ukladá časť Vašich stránok do medzipamäte servera, ktoré sú návštevníkom načítavané odtiaľ, a práve to urýchľuje web stránky.

Postup:

  1. Zapnúť FastCGI v Control Paneli v časti “Nastavenia Apache a PHP”.
  2. Podľa verzie PHP pridať do konfiguračného súboru nastavenia pre XCache
  3. Reštart PHP pre FastCGI v Control Paneli
  4. Aktivácia XCache v Joomla! 2.5 (V Joomla! 1.5 je postup obdobný)

V administrácii Vašej Joomla! 2.5 nastavíte:

A.) v časti Web > Základné nastavenia > Systém:

Vyrovnávacia pamäť: ZAP. – Progresívne vyrovnávanie
Ovládač vyrovnávacej pamäte: XCache
Platnosť vyrovnávacej pamäte: (zvolíte si platnosť vyrovnávacej pamäte v minútach, podľa potreby. V našom prípade 10080 min., čo zodpovedá časovému úseku 7 dní.)

Aktivácia XCache v nastaveniach Joomla! 2.5
Aktivácia XCache v nastaveniach Joomla! 2.5

 

B.) V správcovi zásuvných modulov aktivujete plugin “Systém – Vyrovnávacia pamäť”. Možnosť “Use Browser Caching” zvolíte len v prípade, že Vaše stránky sú statické a nemeníte ich obsah.

Aktivácia pluginu Systém – Vyrovnávacia pamäť
Aktivácia pluginu Systém – Vyrovnávacia pamäť

 

Nekompatibilná Joomla! 2.5 s FastCGI + XCache a PHP 5.4

V prípade, že Vaša Joomla! 2.5 u nás beží na PHP 5.4, po aktivácii XCache sa Vám na webe pravdepodobne občas bude zobrazovať táto výstraha:

Notice: Array to string conversion in …/public_html/libraries/joomla/cache/cache.php on line 584

V tomto prípade si buď vypnite hlásenie chýb v administrácii Joomla! (Web > Základné nastavenia > Server > Hlásenie chýb: Žiadny) alebo prejdite na nižšiu verziu PHP, čo urobíte vo Vašom Control Paneli v časti “Nastavenia Apache a PHP”.

Nezabudnite

Po zapnutí nejakej cachovacej metódy je potrebné “preklikať” si web stránku, aby sa vytvorili cachovacie súbory, ktoré sa budú zobrazovať návštevníkom Vašich stránok. Takisto sa tieto súbory budú vytvárať po skončení platnosti vyrovnávacej pamäte, ktorú ste si v Administrácii Joomla! nastavili v minútach.

Zrýchlenie administracie v Joomla! 2.5/3.0

Pre rýchlejšiu prácu v administračnej sekcii Joomla! 2.5/3.0 odporúčame použiť bezplatný (s obmedzenými funkciami) plugin AJAX toggler, ktorý pomocou technológie AJAX zabezpečí rýchlejšie akcie ako napríklad zmenu poradia a statusov pluginov, modulov, článkov atď., bez potreby načítavania celej stránky odznova. Plugin nie je kompatibilný so všetkými komponentami, no v nastaveniach pluginu je možné vybrať tie, pre ktoré nemá byť použitý.

Ako pracuje tento plugin môžete vidieť na obrázku vyššie, kde pri aktivácii pluginu “Systém – Vyrovnávacia pamäť” Joomla! nezobrazí klasickú správu, ale oznámenie o zmene statusu pluginu zobrazí vľavo hore v lightboxe pričom nedošlo k znovu načítaniu celej stránky.

Ďalšie články zo seriálu „Zrýchlite si svoje stránky“: