Zrýchlite si svoje WordPress stránky s WP Super Cache

Množstvo webmasterov v súčasnosti zrýchľuje svoje web stránky tzv. cachovaním. CMS WordPress ponúka množstvo pluginov, ktoré dokážu zrýchliť Vaše stránky. V tomto návode sa spolu pozrieme na použitie veľmi rozšíreného pluginu WP Super Cache, ktorý využíva metódu ukladania stránok do súborov.

Tento článok sa do detailu nezaoberá fungovaním “cachovania” stránok do súborov. Bežný užívateľ sa v tomto článku dozvie, ako si zrýchliť CMS WordPress na zdieľanom web hostingu na serveroch spoločnosti EXO Hosting.

WP Super Cache

WP Super Cache plugin je vhodný pre “menšie” weby, ktoré majú viac-menej statický obsah s nie príliš veľkým počtom pod-stránok. Cachovanie zo súboru funguje takým spôsobom, že tento plugin ukladá obsah stránok do HTML súborov, ktoré návštevníkovi prehliadač zobrazí. V tom prípade nie je potrebné načítavať php súbory systému WordPress a tiež sa tým zníži počet požiadaviek na MySQL databázu.

Vytvorené HTML súbory sú ukladané do priečinka „wp-content/cache/supercache/nazovdomeny.sk/“ do priečinkov podľa stromovej štruktúry webu.

Inštalácia pluginu WP Super Cache

Inštalácia (ako pri väčšine WordPress pluginov) je veľmi jednoduchá a podrobný návod nájdete na tejto stránke: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/installation/

Po aktivácii pluginu bude vytvorený aj konfiguračný súbor /public_html/wp-content/cache/.htaccess, ktorý obsahuje aj nepovolenú direktívu Options -Indexes. Tento riatok je potrebné zakomentovať mriežkou na začiatku riadku, ináč web vypíše chybu 500.

Načítavanie Vašich WordPress stránok sa v momente zrýchli niekoľkonásobne. Po aktivácii pluginu Vám bude trvať prvé načítanie každej stránky dlhšie, pretože sa bude vytvárať cachovací html súbor. Preklikajte si po aktivácii pluginu web, aby sa Vám vytvorili tieto html súbory.

Zrýchlenie načítavania stránok z cca 1,2 na 0,1 sek. s pluginom WP Super Cache môžete pozorovať na grafe nižšie

Zrýchlenie stránok po aktivácii WP Super Cache

 

Deaktivácia pluginu WP Super Cache

Aby ste predišli problémom s funkčnosťou Vašich stránok, deaktivácia pluginu si vyžaduje určité úkony, ktoré nájdete na tejto stránke: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/other_notes/ v časti „How to uninstall WP Super Cache“.

Akékoľvek problémy s „cachovaním“ Vašich WordPress stránok prosím píšte do komentárov k článku nižšie alebo na support@exohosting.sk. Technická podpora EXO Hostingu Vám pomôže vyriešiť Váš problém.

Ďalšie články zo série o CMS pribudnú onedlho.

 

A nezabudnite si zapnúť FastCGI a Xcache podľa nášho manuálu.

Ďalšie články zo seriálu „Zrýchlite si svoje stránky“: