Boj o hranicu ochrany osobných údajov

Americká komisia na ochranu spotrebiteľa FTC (Federal Trade Commission) privítala nové kroky spoločnosti ICANN, ktoré budú znamenať viac dostupných informácií o prevádzkovateľoch webových stránok v databáze Whois.

David Vladeck, riaditeľ Kancelárie ochrany spotrebiteľa v FTC, sa nedávno v Bruseli zúčastnil stretnutia s európskymi úradníkmi. Cieľom bolo prerokovať reformu v oblasti ochrany dát v Európskej únii.

Spoločnosť ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), zodpovedná za chod Whois databázy, ktorá obsahuje údaje vlastníkov domén na internete, nedávno odhalila plány na uverejňovanie väčšieho množstva dát. Zároveň chce prinútiť registrátorov domén každý rok preveriť ich kontaktné údaje , rovnako ako uchovávať zákaznícke dáta po dobu dvoch rokov po ukončení registrácie.

Táto požiadavka vyvolala silnú negatívnu odozvu zo strany A29WG (Article 29 Working Group), európskej hliadky na ochranu údajov. Napísali spoločnosti ICANN, že ich plány idú proti právam občanov Európske únie na súkromie.

Pôvodne mala Whois databáza poskytovať len kontaktné údaje pre technické otázky, avšak stala sa nástrojom na presadzovania práva. „Neschopnosť získať presné informácie o tom, kto sponzoruje stránky, môže výrazne brániť vyšetrovaniu,“ povedal Vladeck. „Internet by nemal byť útočiskom pre podvodníkov. Sme tiež veľmi znepokojení aukciami s top doménami.“ Top domény majú koncovky štátov, ale aj napríklad .edu či .org.

A29WG sa obáva, že verejne dostupné podrobné kontaktné údaje budú zneužívané na zasielanie spamov. Reforma by tiež nútila registrátorov ponechať si rovnaké telefónne číslo, email, skypové a iné kontaktné údaje, ako aj údaje kreditných kariet.

Exoman má najširší záber tém, keďže píše rukami exákov :)