Spoločnosť čelí pokute 5636 Eur, pretože nepoužívala Windows

          Dnes médiami prebehla informácia, podľa ktorej zvolenská spoločnosť EURA Slovakia s.r.o. čelí pokute vo výške 5636 Eur, ktorú im uložil zvolenský daňový úrad, a to len preto, lebo používala operačný systém Linux, ktorý je iný ako požíva štát – ten používa operačný systém Windows.

         „Vo firme využívame Linux. Keď som chcel mesačný výkaz kvôli dani z pridanej hodnoty poslať cez webovú aplikáciu eDane, neprešlo to,“ uviedol pre Hospodárske noviny konateľ spoločnosti František Slivka. Smolu mal v tom, že daniari používali iba operačný systém Microsoft za použitia prehliadač Internet Explorer. Tento systém si však podnikateľ nekúpil a nasledovali takmer trojročné ťahanice s daňovákmi – tí dvanásťkrát jeho sťažnosti zamietli a udelili mu napokon pokutu 5 636 eur. K jeho daňovému výkazu sa nedostali. „Obrátim sa na súd, inú možnosť už nevidím,“ hovorí dnes Slivka.

           Podľa dostupných informácií táto spoločnosť nebola jediná, ktorá mala do koncar roka 2011podobné problémy. Našťastie, od začiatku tohto roku je aplikácia eDane prístupá všetkým operačným systémom.

       Podľa nášho názoru ide o diskrimináciu niektorých podnikateľov, ktorí nemajú zakúpený najrozšírenejší operačný systém. Navyše ich štát takto nútil kúpiť si výrobok (operačný systém) len od jedného určitého výrobcu, čo je zase zvýhodňovanie podnikateľa, navyše s dominantným postavením na trhu. Je namieste predpoklad, že by mohlo ísť o porušenie pravidiel hospodárskej súťaže.

          Navyše, nikomu by sa asi nepáčilo, keby ho štát nútil používať len jednu určitú značku mobilu alebo auta. Zvolenská spoločnosť podáva teda žalobu na súd. Nuž, uvidíme, ako sa slovenské súdnictvo s týmto prípadom vysporiada. Budeme ho sledovať a výsledku Vás budeme informovať. V ďalších piatich jazykoch si o kauze môžete prečítať napr. tu.

Exoman má najširší záber tém, keďže píše rukami exákov :)