Obrázky či fotografie z Internetu a porušovanie autorských práv

      V dnešnej dobe je Internet nevyčerpateľným zdrojom informácii, zhmotnených v rôznej podobe – dokumenty, správy, prezentácie, fotografie, obrázky a rôzne iné výstupy. Mnoho ľudí si myslí, že všetko, čo je voľne prístupné na Internete, môžu voľne požiť bez akýchkoľvek obmedzení na akýkoľvek účel. Je to však skutočne tak?

        Nuž, vôbec nie. Naopak v zmysle medzinárodných dohovorov a platných právnych predpisov Slovenskej republiky, každý obrázok alebo každú fotografiu niekto vytvoril, a tento konkrétny niekto k tomuto autorskému dielu vlastní autorské práva. Ak nie je výslovne uvedené, že autor fotografie poskytol na bezplatné užívanie komukoľvek, prípadne len na určité účely (zväčša na nekomerčné napr. na blogy, súkromné stránky a pod.), tak potom nie je možné obrázky či fotografie stiahnuté z Internetu voľne použiť. Ak tak urobíte, porušujete autorské práva a  autor sa môže domáhať náhrady vzniknutej ujmy.

     Tak čo teraz? Kde nájdem obrázky, ktoré môžem voľne použiť? Jedným z riešení je vytvoriť, či nafotiť vlastné obrázky či fotografie. Vlastná tvorba je len a len Vaša a najlepšie odzrkadlí Vaše predstavy. Ak toto riešenie z rôznych dôvodov nie je pre Vás prijateľné, tak potom je optimálne využiť rôzne fotobanky – stránky na ktorých sa zhromažďujú a predávajú obrázky. V súčasnosti mnohé fotobanky ponúkajú  množstvo fotiek v rôznych kategóriach buď zadarmo alebo za veľmi nízke ceny. Ak je obrázok možné použiť zadarmo, nezabudnite si pozrieť tiež podmienky jeho použitia, či nie sú zakázané úpravy obrázku alebo či sa nevyžaduje umiestnenie spätného odkazu.

     Už dlhšie Exohosting ponúka skvelú možnosť stiahnuť si ľubovoľných 5 fotografií z fotobanky Pixmac.sk. Každý zákazník, ktorý využíva ktorúkoľvek službu Exohostingu nájde vo svojom Control paneli kód, ktorý vloží na stránke Pixmac.sk a môže si bez akýchkoľvek obmedzení úplne zadarmo stiahnuť 5 fotografií. Zároveň získa 5 kreditov, ktoré môže neskôr využiť na nákup fotografií, pričom však aj samotná stránka ponúka množstvo fotiek zadarmo.

       Nezabudnite teda – obrázky či fotografie na Internete nie je možné použiť bez súhlasu autora, pokiaľ tak nie je výslovne uvedené a porušovať autorské práva sa nevypláca!

Exoman má najširší záber tém, keďže píše rukami exákov :)