SSL certifikát Let’s Encrypt a ako ho nainštalovať

letsencrypt
letsencrypt

Vo firme nastal všeobecný úzus, aby som o SSL certifikáte Let’s Encrypt napísal ja. Má to jednoduchý dôvod. Na rozdiel od supporťákov, či programátorov, som viac-menej obyčajný užívateľ a pre obyčajných užívateľov by mal byť aj tento článok.

Určite ste sa už stretli s tým, že niektoré stránky majú pred svojou adresou písmená http a niektoré https. To „s“ v https Vám dáva vedieť, že stránka používa zabezpečenú (šifrovanú) komunikáciu medzi Vami a samotnou stránkou. Takúto šifrovanú komunikáciu Vám vie zabezpečiť niekoľko certifikovaných autorít a jednou z nich je práve Let’s Encrypt (https://letsencrypt.org/).

Prečo je to dôležité?

Predstavte si, že nakupujete v elektronickom obchode a tam zadávate svoje údaje – meno, adresu, druh tovaru, či údaje vašej platobnej karty. Ak sa niekto dokáže dostať medzi túto komunikáciu, medzi Vami a eshopom, môže tieto dáta potenciálne zneužiť. Ak má však takýto elektronický obchod zabezpečenú komunikáciu pomocou SSL certifikátu a teda pred jeho adresou je namiesto obyčajného http, zabezpečený https, informácie, ktoré si s obchodom vymieňate prúdia v zašifrovanej podobe a sú počas prenosu pre prípadného pozorovateľa nezrozumiteľné (a teda aj nezneužiteľné). Navyše, google začal tento rok zvýhodňovať stránky s bezpečnostným certifikátom, takže aj to je spôsob, ako sa dostať vo vyhľadávaní pred konkurenciu.

Ako na inštaláciu?

Prihláste sa do svojho Control panelu (správa Vášho hostingového účtu u nás). Kliknite na SSL certifikáty -> Pridaj LetsEncrypt certfikát. Vyplňte políčka Email, Poskytovateľ hostingu, URL Adresa a kliknite na Požiadať o certifikát. Všetky potrebné úkony, ako je poslanie žiadosti, potvrdenie a následné nainštalovanie certifikátu pre Vašu stránku zabezpečíme my. Zaberie len pár hodín kým bude certifikát funkčný a áno, je to až tak jednoduché. Certifikát platí len obmedzenú dobu (90 dní), ale jeho platnosť po expirácii automaticky predlžujeme, takže máte o starosť menej.

Za koľko to je?

Certifikát Let’s Encrypt je ZADARMO.

Nevyhovuje Vám tento certifikát? Môžete si vybrať z množstva iných, nami ponúkaných certifikátov. Prehľad nájdete na adrese: https://www.exohosting.sk/webhosting/ssl-certifikat

Ak by ste mali nejaké doplňujúce otázky, pýtajte sa v komentároch k článku, kde Vám odpíšem ja, alebo niektorý kolega.

Vlado
V EXO hostingu má na starosti marketing, povedané laicky - má heslá ku všetkým sociálnym sieťam. Dieťa prvej počítačovej generácie a mimo práce hudobník.
ZDIEĽAŤ

11 KOMENTÁRE

 1. Je pekné, že je zadarmo, ale odporúčam skôr zakúpiť si certifikát. Myslím, že dôvodom je podpora zo strany prehliadačov (v pc, mobil, tablet, rozdielne OS). Možno bude Let’s Encrypt dobrý za rok, dva, ale teraz je aj tak v beta verzii. V každom prípade díky za článok. Je dobré o tom vedieť.

 2. Uvítali by sme možno aj článok, aký je rozdiel, alebo výhoda platených riešení. Poskytujú platené riešenia pridanú hodnotu, alebo je to vyslovene vecou značky a možno väčšej šírky podporovaných zariadení?

  • Samozrejme, pri platených certifikátoch je predsa len zabezpečená lepšia podpora. Niektoré platené autority garantujú podporu v prehliadači, čo LE nerobí, len sa o to snaží.

 3. Podpisove cert. Let’s Encrypt su podpisane certifikatom IdenTrust, ktory funguje vsade… Nuz ale ked Milan odporuca kupovat, asi ma dovod 😉

 4. Keby to niekomu pomohlo tak tu je .htaccess presmerovanie z http na https:
  RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} !https
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 5. Dobry den, mate prosim nejake zkusenosti pri nasazeni Let’s Encrypt pro domenu pod Multi X s WordPressem, pripadne vice domenach pod Multi X s WordPressem? (na webech nebezi zadny shop). Diky, Ivan

  • Dobrý deň. Po prihlásení sa do Control panelu si kliknete na konkrétnu doménu, ďalej na ikonku SSL certifikáty a klik na Pridaj LetsEncrypt certifikát. Všetky domény, ktoré využívajú náš webpriestor majú LE certifikáty prístupné. Pri doménach s dns parkingom, ak doména smeruje do nášho webpriestoru, tak má tiež možnosť inštalácie LE certikátu. Ak by sa vyskytol nejaký problém, prosím kontaktujte našu zákaznícku podporu support@exohosting.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here