SSL certifikát Let’s Encrypt a ako ho nainštalovať

by · december 9, 2015

Vo firme nastal všeobecný úzus, aby som o SSL certifikáte Let’s Encrypt napísal ja. Má to jednoduchý dôvod. Na rozdiel od supporťákov, či programátorov, som viac-menej obyčajný užívateľ a pre obyčajných užívateľov by mal byť aj tento článok.

Určite ste sa už stretli s tým, že niektoré stránky majú pred svojou adresou písmená http a niektoré https. To „s“ v https Vám dáva vedieť, že stránka používa zabezpečenú (šifrovanú) komunikáciu medzi Vami a samotnou stránkou. Takúto šifrovanú komunikáciu Vám vie zabezpečiť niekoľko certifikovaných autorít a jednou z nich je práve Let’s Encrypt (https://letsencrypt.org/).

Prečo je to dôležité?

Predstavte si, že nakupujete v elektronickom obchode a tam zadávate svoje údaje – meno, adresu, druh tovaru, či údaje vašej platobnej karty. Ak sa niekto dokáže dostať medzi túto komunikáciu, medzi Vami a eshopom, môže tieto dáta potenciálne zneužiť. Ak má však takýto elektronický obchod zabezpečenú komunikáciu pomocou SSL certifikátu a teda pred jeho adresou je namiesto obyčajného http, zabezpečený https, informácie, ktoré si s obchodom vymieňate prúdia v zašifrovanej podobe a sú počas prenosu pre prípadného pozorovateľa nezrozumiteľné (a teda aj nezneužiteľné). Navyše, google začal tento rok zvýhodňovať stránky s bezpečnostným certifikátom, takže aj to je spôsob, ako sa dostať vo vyhľadávaní pred konkurenciu.

Ako na inštaláciu?

Prihláste sa do svojho Control panelu (správa Vášho hostingového účtu u nás). Kliknite na SSL certifikáty -> Pridaj LetsEncrypt certfikát. Vyplňte políčka Email, Poskytovateľ hostingu, URL Adresa a kliknite na Požiadať o certifikát. Všetky potrebné úkony, ako je poslanie žiadosti, potvrdenie a následné nainštalovanie certifikátu pre Vašu stránku zabezpečíme my. Zaberie len pár hodín kým bude certifikát funkčný a áno, je to až tak jednoduché. Certifikát platí len obmedzenú dobu (90 dní), ale jeho platnosť po expirácii automaticky predlžujeme, takže máte o starosť menej.

Za koľko to je?

Certifikát Let’s Encrypt je ZADARMO.

Nevyhovuje Vám tento certifikát? Môžete si vybrať z množstva iných, nami ponúkaných certifikátov. Prehľad nájdete na adrese: https://www.exohosting.sk/webhosting/ssl-certifikat

Ak by ste mali nejaké doplňujúce otázky, pýtajte sa v komentároch k článku, kde Vám odpíšem ja, alebo niektorý kolega.

Diskusia8 Comments

 1. Milan Lipowski píše:

  Je pekné, že je zadarmo, ale odporúčam skôr zakúpiť si certifikát. Myslím, že dôvodom je podpora zo strany prehliadačov (v pc, mobil, tablet, rozdielne OS). Možno bude Let’s Encrypt dobrý za rok, dva, ale teraz je aj tak v beta verzii. V každom prípade díky za článok. Je dobré o tom vedieť.

  • tomas píše:

   podpora je uplne v poriadku. mozno nejaky stary mobil alebo windows xp s tym problem mat bude. ale to su radovo jednotky percent.

 2. Alexander píše:

  Uvítali by sme možno aj článok, aký je rozdiel, alebo výhoda platených riešení. Poskytujú platené riešenia pridanú hodnotu, alebo je to vyslovene vecou značky a možno väčšej šírky podporovaných zariadení?

  • Vlado píše:

   Samozrejme, pri platených certifikátoch je predsa len zabezpečená lepšia podpora. Niektoré platené autority garantujú podporu v prehliadači, čo LE nerobí, len sa o to snaží.

 3. Mino píše:

  Podpisove cert. Let’s Encrypt su podpisane certifikatom IdenTrust, ktory funguje vsade… Nuz ale ked Milan odporuca kupovat, asi ma dovod 😉

 4. Miťko píše:

  Keby to niekomu pomohlo tak tu je .htaccess presmerovanie z http na https:
  RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} !https
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

  • Majo píše:

   @Miťko: diky pomohlo 🙂

   Je smutne, ze sa lets encrypt na exohostingu da pouzit len na jednu (sub)domenu. Pritom nastavit certifikatu alternative names je jednoducha vec.

Pridaj komentár