Odkiaľ sa vzala .eu doména?

Vznik a vývoj Eurid a .eu domény

Aj Vy ste sa vždy čudovali odkiaľ sa vzala .eu doména? Pripravili sme pre Vás krátky odborný článoček, ktorý opisuje jej vznik a vývoj.

V roku 1999 sa začala prvá diskusia v Európskej rade o spoločnej doméne pre Európsku úniu. V auguste 1999 bol dvojpísmenový kód .eu pridaný do ISO 3166-1 zoznamu a schválený ako dvojpísmenový kód pre Európsku Úniu . 22. aprila 2002 Európsky parlament a Rada EU prijala nariadenie č. 733/2002 (ES) o implementácii eu domény najvyššieho stupňa (TLD). V apríli 2003 bol zaregistrovaný Eurid ako nezisková spoločnosť. Koncom apríla 2004 boli zverejnené Všeobecné pravidlá pre doménu .eu, týkajúce sa implementácie a funkcií domény najvyššej úrovne .eu a zásady, ktorými sa riadi registrácia (ES 874/2004). V októbri podpísali EURid a Európska komisia zmluvu o správe registra .eu . Následne EURid vzniesol požiadavku na ICANN o delegovanie eu domény ako ccTLD. Na IANA bola odoslaná žiadosť o zavedenie domény do whois a root serverov a ako technický kontakt bol udaný Peter Janssen (technický manažér EURid), a ako administratívny kontakt Marc Van Wesemael (generálny manažér EURid). 21. mája 2005 ICANN schválil požiadavku a pristúpilo sa k zmluve medzi ICANN a EURid, pričom sa dokončila delegácia eu domény.(59) Po tomto úkone sa koncovka zaviedla do root serverov a začala technicky existovať. V júni 2005 začala akreditácia registrátorov, ktorá pozostávala z podpísania zmluvy, zaplatenia zálohy minimálne 10000 EUR a technickom teste napojenia systému registrátorov na systém EURrid. V decembri 2005 začala Sunrise registrácia a v apríli 2006 bola spustená voľná registrácia na základe pravidla „kto skôr príde, ten skôr melie“ ( first-come, firstserved ).

Pre tých, ktorých história .eu domény zaujala a prečítali si náš blog sme pripravili malú súťaž. Vymyslite čo najoriginálnejší názov .eu domény a je zadarmo vaša na celý rok vrátane Standard hostingu. Vaše návrhy píšte do komentárov pod blogom do 20.3.2012 do 24.00.

Tešíme sa na originálne názvy, nezúfajte pokiaľ nevyhráte, stále si môžete Vašu originálnu doménu registrovať u nás;-)

S pozdravom Exo Hosting Team

Exoman
Exoman má najširší záber tém, keďže píše rukami exákov :)
ZDIEĽAŤ

11 KOMENTÁRE

 1. ked sem niekto do komentarov napise originalnu domenu, tak podla mna, skor nez tato sutaz skonci si ju zaregistruje niekto iny, nejaky spekulant … to nie je moc dobry napad pisat nazvy domen, o ktore mate vazne zaujem takto verejne

  • Nooo myslím že tu v diskusii panuje pravda ale aj seriózna súťaživosť.
   Verím že to bude v pohode … tak že moja súťažná doména je drsne.eu
   No a už teraz viem, čo tam zavesím ak by to vyšlo…
   A či je originálna? posúďte sami 🙂

 2. Dobrý deň,

  vzhľadom na to, že bolo naozaj ťažké vybrať tú najoriginálnejšiu doménu, aj z príspevkov, ktoré k nám prišli priamo na email, vybrali sme nakoniec domény i-studying.eu a drsne.eu. Výhercovia kontaktuje nás emailom. Tešíme sa na ozaj originálny obsah!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here