Obrázky či fotografie z Internetu a porušovanie autorských práv

by · január 23, 2012

      V dnešnej dobe je Internet nevyčerpateľným zdrojom informácii, zhmotnených v rôznej podobe – dokumenty, správy, prezentácie, fotografie, obrázky a rôzne iné výstupy. Mnoho ľudí si myslí, že všetko, čo je voľne prístupné na Internete, môžu voľne požiť bez akýchkoľvek obmedzení na akýkoľvek účel. Je to však skutočne tak?

        Nuž, vôbec nie. Naopak v zmysle medzinárodných dohovorov a platných právnych predpisov Slovenskej republiky, každý obrázok alebo každú fotografiu niekto vytvoril, a tento konkrétny niekto k tomuto autorskému dielu vlastní autorské práva. Ak nie je výslovne uvedené, že autor fotografie poskytol na bezplatné užívanie komukoľvek, prípadne len na určité účely (zväčša na nekomerčné napr. na blogy, súkromné stránky a pod.), tak potom nie je možné obrázky či fotografie stiahnuté z Internetu voľne použiť. Ak tak urobíte, porušujete autorské práva a  autor sa môže domáhať náhrady vzniknutej ujmy.

     Tak čo teraz? Kde nájdem obrázky, ktoré môžem voľne použiť? Jedným z riešení je vytvoriť, či nafotiť vlastné obrázky či fotografie. Vlastná tvorba je len a len Vaša a najlepšie odzrkadlí Vaše predstavy. Ak toto riešenie z rôznych dôvodov nie je pre Vás prijateľné, tak potom je optimálne využiť rôzne fotobanky – stránky na ktorých sa zhromažďujú a predávajú obrázky. V súčasnosti mnohé fotobanky ponúkajú  množstvo fotiek v rôznych kategóriach buď zadarmo alebo za veľmi nízke ceny. Ak je obrázok možné použiť zadarmo, nezabudnite si pozrieť tiež podmienky jeho použitia, či nie sú zakázané úpravy obrázku alebo či sa nevyžaduje umiestnenie spätného odkazu.

     Už dlhšie Exohosting ponúka skvelú možnosť stiahnuť si ľubovoľných 5 fotografií z fotobanky Pixmac.sk. Každý zákazník, ktorý využíva ktorúkoľvek službu Exohostingu nájde vo svojom Control paneli kód, ktorý vloží na stránke Pixmac.sk a môže si bez akýchkoľvek obmedzení úplne zadarmo stiahnuť 5 fotografií. Zároveň získa 5 kreditov, ktoré môže neskôr využiť na nákup fotografií, pričom však aj samotná stránka ponúka množstvo fotiek zadarmo.

       Nezabudnite teda – obrázky či fotografie na Internete nie je možné použiť bez súhlasu autora, pokiaľ tak nie je výslovne uvedené a porušovať autorské práva sa nevypláca!

Kategória: featured, Nezaradené

Diskusia22 Comments

 1. Peter píše:

  No dobre, ale uz sa mi stalo, ze som si nasiel a stiahol zo stranky s jasne definovanou licenciou pre komercne pouzitie obrazok, ktory som pouzil vo svojom projekte a o par tyzdnov som ten isty obrazok nasiel uz na stranke, kde licencia umoznovala pouzitie iba po kupe. Co s tym?

  • m@rek píše:

   Naozaj hodne zivy blog, skoda dufal som ze sa tu bude dat poradit a najst riesenie k otazkam..

   • admin píše:

    Náš blog nie je právna poradňa, odpovedáme v rámci našich možností, ale v každom prípade na každú otázku či nejasnosť.

    • m@rek píše:

     Nebolo to myslene v zlom, ani som neocakaval poradnu.. len som ocakaval odpoved ktoru ste pridali nizsie troska skor.. nic viac, nic v zlom..

  • admin píše:

   Odporúčame používať veľké a overené fotobanky, bohužiaľ pochybným praktikám na Internete sa do istej miery nie je možné vyhnúť.

 2. m@rek píše:

  Chcel by som sa opytat, ako to funguje v ramci stranok, ktore clovek vytvori pre niekoho. Ja ako tvorca stranky nakupim obrazky, ktore sa pouziju na stranke, ale v konecnom dosledku je to stranka mojho klienta – to znamena ze musim mat prava pre predaj obrazkov dalej (kedze vlastne svoj vytvor predam klientovi) alebo mi stacia prava pre distribuciu na webe (kvazi na vlastnej stranke)?

  Dakujem za odpoved

 3. foto píše:

  Niekto mi tvrdil, ze ak z fotky urobim vyrez, alebo ju hoci len zrkadlovo otocim, autorske prava sa na nu uz nevztahuju. Zda sa mi to hlupost, ale tvrdili mi to dvaja ludia nezavisle od seba. Co si o tom myslite?

  • Jakub píše:

   že ti vraveli pravdu a je to skutočne tak, dielo ako také musí byť v nezmenenej podobe. Či sa jedná o hudobné zvukový alebo obrazový materiál. Akákoľvek úprava, čo i len pridanie 1pixelu do obrázka je už úpravou ako takou a porušuje autorské práva.

 4. […] úryvok textu je zo stránky blog.exohosting.sk. To, že nejaká redakcia novín nemá vlastného fotografa, chápem, lebo sú to pre nich […]

 5. zdeno píše:

  Chcel by som sa spytat ako je to s obrazkami ktore si urobim sam ale napriklad si ich odfotim uz s uxistujuceho zdroja. Cize napriklad obrazok z knihy 3 prasiatka si odfotim. Je mozne pouzit takyto obrazok pre vlastne uceli alebo nie a je to porusenie autorskych prav?

  Dakujem

  • Astor píše:

   „obrazok z knihy 3 prasiatka si odfotim. Je mozne pouzit takyto obrazok pre vlastne uceli alebo nie a je to porusenie autorskych prav?“ = pre vlastné účely – napríklad zavesiť v detskej izbe na stenu áno. Nemôžete to však použiť na svojom komerčnom webe. Ak chcete mať k obrázku autorské práva, musíte si ho vytvoriť alebo legálne kúpiť, žiadna iná možnosť neexistuje..! Nepomôže ho ani spotvoriť prevrátením a inými efektami. Bežne nakupujem vo fotobanke ilustračné fotky a obrázky v najmenšom rozlíšení po 1 USD / kus keď potrebujem a nrozumiem prečo to nespraví každý, ale rozmýšľa ako prísť k obrázkom zdarma (?!). Ilustrátor alebo fotograf predsa venoval tvorbe svoju invenciu a čas, zaslúži si aby mal aspoň tých pár centov z každého použitia. A na záver – tzv. free fotobanky sú síce super, ale kde máte záruku že obrázok zdarma nebol ukradnutý niekde inde a nepríde vám po nejakom čase faktúra od skutočného majiteľa autorských práv s riadnou pokutou za neoprávnené používanie jeho diela..? Ale pokiaľ si obrázky legálne kúpite máte doklad o ich kúpe a Ste krytí.

 6. psoh obrazky su vinikajuce

 7. Matúš píše:

  Dobrý deň robím si vlastnú stránku pomocou HTML a CSS a na stránke potrebujem obrázky a je bude ich celkom dosť tak obrázky sťahujem z „google obrázky“ a stiahnem si napríklad obrázok z hry Crysis 3 je možné aby som ho potom verejne mal na mojej stránke? alebo sa musím dohodnúť s niekym kto ten obrázok spravil pretože takéto obrázky vo fotobanke som nenašiel na web stránkach a tieto obrázky vytvárajú výrobcovia samostatnej hry alebo už kto tak oni by asi nemali šancu vedieť že niekto ako ja ich mám na mojej slovenskej stránke o ktorej nevedia že existuje alebo radšej sa mám takým obrázkam vyhnúť??

 8. Maja píše:

  Dobrý deň.

  Chcela by som sa spýtať: Na stránku o polovnictve, kde lesnici uverejnuju svoje ulovky a pod. som pridala foto. Nemala som na nej ziadnu ochrannu znamku, znak, podpis.Nič. Pred pár dňami ma jeden známy upozornil ze videl na internete moju fotku. Pouzila ju nejaka firma. Dokonca si dali tlačiť vyzitky s touto fotkou. Len na nej zmenili pozadie oblohy. Ako mám postupovať?

 9. admin píše:

  Dobrý deň,

  kontaktujte danú firmu a upozornite ju na porušovanie autorských práv, požiadajte ich aby ihneď prestali Váš obrázok používať. Upozornite ich na možnosť, že sa môžete svojich práv domáhať súdnou cestou (v prípade ak uvážite, že chcete nároky uplatniť prostredníctvom súdu, odoprúčame konzultáciu s právnikom).

 10. Jan píše:

  Fotografia je termin, oznacujuci fyzicky obrazok, ktory vznikol technologoiu fotografovania. Rovnako ako obraz jebtermin fyzickrho predmetu. Na internete ziadne fotografie preto logicky nemozu byt. Na internete mame obrazky a graficke subory.

  Z pohladu terminologie, ked uz sa ma jednat o licencne prava je tento clanok uplne mimo. Pretoze ak niekto pouzije na svojom webe obrazok a niekto ho zazaluje ze pouzil fotografiu, je to jednanie akurat tak nejakeho samzvaneho internetoveho pravnika

  Nepiste clanky, ani PR ked ste nepresni a zamienate si pojmy. Ergo tomu nerozumiete a iba sa chcete tvarit, ze ano.

  • Anna píše:

   Milý Jan,

   dovolím si s Vami nesúhlasiť, článok je výborný a veľmi trefný, hovorí o porušovaní cudzích práv, ktoré môže mať aj trestnú rovinu, viď para 283 Trestného zákona, s možnosťou trestu odňatia slobody, a to samozrejme vyšetrujú prokurátori (nie „internetoví právnici“).

 11. erik píše:

  A co v tom pripade
  Ak si fotky stahujem ALE NIKAM ICH NEUPLOADUJEM
  snazim sa robit fantasy art
  Takze obrazky sluzia iba a vylucneiba ako reference point

Pridaj komentár